Tudomány a rendvédelmi munka szolgálatában

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

1825. november 3-án, a pozsonyi országgyűlésen a magyar reformkor egyik vezéralakja, gróf Széchenyi István egyévi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudós Társaság, a mai Magyar Tudományos Akadémia jogelődjének létrehozására. A szervezetet más főnemesek is jelentős összegekkel támogatták. Egyebek mellett erre is emlékeztek a Magyar Tudomány Ünnepe keretében rendezett Vezetni és irányítani a digitális világban VI. konferencia résztvevői.

A Rendőrség Tudományos Tanácsa hat éve döntött arról, hogy a témához kapcsolódó kutatásai mellett konferencia keretében is foglalkozni kíván a digitális kor, az infokommunikációs robbanás kihívásaival, különböző tényezőivel, elsősorban a vezetésirányítás kérdéseivel. Döntésük megvalósításához a Magyar Tudomány Ünnepe ünnepségsorozat adta a legjobb alkalmat, mely a belügyi fejezet programjaihoz is szervesen illeszkedik. Vezetni és irányítani a digitális világban VI. címmel rendeztek tudományos konferenciát november 14-én a Készenléti Rendőrség tanácstermében.

Kovács István vezérőrnagy, gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes megnyitóbeszédben foglalta össze a konferencia jelentőségét. Elmondta, hogy a digitális kor társadalmi, gazdasági változásai az élet szinte valamennyi területét érintik, így természetesen a vezetésirányítási rendszereket is. Ahogy jelezte, a konferencia előadói az utóbbi összefüggést vizsgálták több szempontból is. A digitalizáció, az automatizálás és a robotika rohamos fejlődésével, a mesterséges intelligencia megjelenésével és a biotechnológiai fejlesztések ígéretével olyan korban élhetünk, amely drasztikusan megváltoztatja eddigi világunkat, márpedig ez igényli a tudományos vizsgálatot. A vezetésirányításban bekövetkezett vagy várható változások a jövőben egyre több feladatot fognak adni a rendvédelmi szerveknek is, így ezek megértésében és feldolgozásában fontos szerepe lesz a kutatásnak, az edukációnak. A rendvédelem legújabb kutatási és fejlesztési lehetőségeinek kiaknázása kiemelt fontosságú. Egy 21. századi rendészeti vezető már nem zárkózhat el a digitális világtól, naprakésznek kell lennie a technikai újításokkal kapcsolatban, és tudnia kell, miképpen alkalmazza azokat a gyakorlatban. Főként, mert mindezek megkönnyíthetik a munkát, és a személyi állomány leterheltségét is csökkenthetik.

Ahogy az a konferencia megnyitóján ugyancsak elhangzott: amennyiben a rendészeti vezetők is képesek fejleszteni digitális ismereteiket, az egyre fiatalodó személyi állományukkal is könnyebben megtalálhatják a közös hangnemet, a frissített szemléletük megbecsülést, a munkájukban sikereket fog eredményezni. Napjainkban különösen fontos a tudományos eredményekkel támogatott rendőri munka végzése és bemutatása. A jó szakmai gyakorlat nem alakulhat ki a tudományos kutatással megszerzett tudás nélkül.

T. Z.

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra