Újra ringbe szállt

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Kapocska Richárd főtörzsőrmester, a Készenléti Rendőrség (KR) Költségvetési Igazgatóság igazgatási osztály helyszínibírság-nyilvántartó csoportjának előadója több mint húsz évvel ezelőtt kezdte az ökölvívást. Nagypapája volt a példaképe, aki szintén ezt a sportot űzte.

– Az általános iskolában nagy divat volt a karate. A legtöbb gyerek ezt a sportot űzte, így én is kipróbáltam – mondja Kapocska Rihárd. – Engem azonban nem fogott meg, így abbahagytam. Viszont nagypapám, Demeter István a Vasas színeiben bokszolt még az ötvenes–hatvanas években. Sajnos már nincs közöttünk. Kis koromban engem is tanítgatott az ütésekre, de akkor még nem ragadott magával. Apukámmal gyakran néztük a bokszmérkőzéseket az akkori ismertebb ökölvívókkal, mint Mike Tyson, Kokó, Erdei Zsolt. Nyolcadik osztályos lehettem, amikor elhatároztam, hogy én is kipróbálom az ökölvívást. Elmondtam nagypapámnak, aki nagyon megörült, és levitt a terembe, hogy megmutassa, milyen egy edzés. Azonnal elbűvölt, tetszett a komplex edzés. Rögtön tudtam, ez az én sportom. Így kezdtem 2004-ben az ökölvívást. Farkas József büntetés-végrehajtási alezredes, az Újpest ökölvívó-szakosztályának vezetője volt az edzőm. Majd a grúz származású Georgicze Levan, aki már szintén nem él, de nagyon sokat köszönhetek neki. Ezután kisebb eredményeket értem el a Mátra Kupán, és Budapest bajnoki címet szereztem. Miután felszereltem, már kevesebb idő jutott az edzésekre, ritkán indultam versenyeken. Az ökölvívás a rendőrsport tekintetében eléggé a háttérbe szorult. Nagyon sok rendőr kollégám hobbiból bokszol ugyan, de eddig a Belügyminisztérium versenyén nem volt ökölvívó kategória. Amikor megjelent a versenykiírás a Police Fight Challenge 2023 meghívásos, jótékonysági küzdősportgálára, és ökölvívó kategóriát is láttam, azonnal tudtam, hogy ott a helyem. Ez lesz az első olyan rendőrségi verseny, amelyben a boksz is szerepel a küzdősportok között. Újra elkezdtem edzeni, készülni. Bizakodó vagyok, remélem, sikerül dobogós helyet szerezni. Az edzőm, Jónás Károly sokat segít a felkészítésben.

kapocska

Kapocska Richárd 2008-ban jelentkezett az Adyligeti Rendészeti Szakközépiskolába.

– A második évfolyamra jártam, amikor kezdték a rendészeti tanulókat kinevezni. Én is benne voltam az első generációban, mi már a tanulmányaink közben próbaidős őrmesteri rendfokozatot kaptunk. A KR-nél szakmai gyakorlati osztályokat alakítottak ki, onnan vezényeltek minket a Budapesti és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságra. A gyakorlatot a XVI. Kerületi Rendőrkapitányságon kezdtem, majd a KR-re kerültem, ahol mindenkinek kötelezően részt kellett vennie egy csapatszolgálati képzésen. Ezután a X. kerületben láttam el szolgálatot próbaidősként. Amikor 2011-ben elvégeztem az iskolát, a KR-t választottam. Járőrként szereltem fel az Rendészeti Igazgatóság bevetési főosztály II. V. bevetési osztályra, ahol 2020-ig szolgáltam. Ezt követően átkerültem a Költségvetési Igazgatósághoz. A helyszíni bírságokat kell nyilvántartásba vennem, és különböző adminisztratív feladatokat elvégeznem. Hatalmas váltásként éltem meg, mivel korábban nem volt irodai tapasztalatom, így kellett jó pár hónap, amíg beletanultam. De szeretem, mert új kihívást jelent.

kapocska

A főtörzsőrmester munkája során is hasznát veszi az ökölvívásnak. Gyakran jár mérkőzésbiztosításra, ahol nem árt, ha az embernek kitűnőek a reflexei és jó az állóképessége. Számos elfogásról tudna meséli, azonban mégis arra az esetre emlékszik vissza szívesen, amikor egy elveszett kislányt talált meg.

– A budai Várban láttam el kerékpáros járőrszolgálatot, amikor odajöttek hozzánk egy román turistacsoportból, hogy eltűnt egy kislány. A szülők kétségbeesetten keresték. Jelentettük a központnak. Azonnal kijöttek a járőrök, még a közterület-felügyelők is bekapcsolódtak a keresésbe. Csoportokat alakítottunk, és kezdtük keresni a kislányt. Akkor már gyakorló apa voltam én is, így teljesen átéreztem a szülők félelmét. Az 5-6 év körüli lányt a társammal vettük észre, a hátsó várfalnál, a lépcsőn ült, és sírt. Odamentünk hozzá, megvigasztaltuk, majd visszavittük a szüleinek. Az az öröm, amit a szülők arcán láttunk, leírhatatlan volt. Ez új lendületet adott rendőri karrieremnek, megerősített abban, hogy ezt kell csinálnom.

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

kapocska

 

<< Vissza az előző oldalra