Ütközések a színpadon

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Telt ház előtt játsszák a Crash – ütközések című interaktív bűn- és baleset-megelőzési színdarabot a kecskeméti Kelemen László Kamaraszínházban. A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács összefogásában megvalósult előadás célközönsége a diákság.

Minimalista díszletek között játszódó történetek hívják fel a figyelmet a baleset-megelőzés, a bántalmazás és az online csalás témaköreire. A jeleneteket Szegvári Júlia, Lakatos Máté, Mechle Christian színművészek és Gajári Nóra gyerekszínész előadásában tekinthetik meg a diákok.

– A színházzal folytatott egyeztetés után 2014-ben indult el a program. Először csak bűnmegelőzési jeleneteket vittünk színpadra, de a nagy siker láttán a baleset-megelőzés témakörével is foglalkozni kezdtünk – avat be az interaktív színdarab születésének körülményeibe Váróczi-Bakos Rita őrnagy, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. – A legfontosabb szempont az volt, hogy a gyerekek valós helyzetekkel találkozzanak hihető kontextusban, így egyrészt a rendőri munka során megismert ügyeket dolgoztuk fel színházi módszerekkel, másrészt pedig idén, rendhagyó módon, egy pályázatra beérkezett pályaművek adták a jelenetek alapját. Az a célunk, hogy a nézőknek hasonló helyzetekben felkapcsoljon a piros lámpa, emlékezzenek arra, hogy mi a helyes megoldás egy-egy hasonló helyzetben, a való életben.

Négy felvonás a baleset-megelőzés, a bántalmazás és az online csalás témaköreiben.

– A négy jelenet közül az első egy halálos közúti balesetig vezető utat mutat be, ennél a legfontosabb üzenet a figyelmes, balesetmentes közlekedés, ami az okoseszközök világában újra aktuális kihívássá vált. A második jelenetben egy karambol áldozata eleveníti fel a balesetről megmaradt töredékes emlékeit, az üzenetünk a biztonsági öv használatának fontossága. Ezt követően egy online zsarolás áldozatává vált 15 éves lány történetét ismerhetjük meg, az utolsó jelenet pedig az iskolai zaklatás és bántalmazás témakörét mutatja be – ismertette az interaktív darab elemeit az őrnagy. Úgy látja, a gyerekeket a legkönnyebben olyan témákkal érhetik el az alkotók, amelyekbe ők is könnyen beleképzelhetik magukat. – A jelenetek között mi, rendőrök beszélünk a színpadon látott téma fontosságáról, tanácsokat adva a fiataloknak arra, hogyan kerülhetik el az áldozattá válást.

Farkas Attila főtörzszászlós baleseti helyszínelőként 26 év szolgálata alatt 5000-6000 baleset helyszínén dolgozott, így személyes tapasztalatból mesél a diákoknak arról, mennyire fontos a biztonsági öv használata.

– A két és fél évtized alatt egyetlen olyan közúti balesetet sem láttam, amelynél a biztonsági öv ölte volna meg az utast, olyat viszont már igen, amelynél a be nem kapcsolt övvel utazó tehetetlen teste vált végzetes fegyverré a felboruló autóban. Ebben az esetben az az ember okozott halálos sérüléseket utastársainak, aki egyedüliként nem kapcsolta be a biztonsági övét, így láthatjuk, nem csak magunkat védjük ezzel.

A próbafolyamat során a színészek és a rendőrök összehangolt munkáját segítette dr. Rekedt Gréta főhadnagy, a Bács-Kiskun Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára.

– Eredetileg színésznek tanultam, csak ezután lettem rendőr. Nagyon sokat számít nekem, hogy kicsit színházi szemmel segíthetem a projektet is, miközben természetesen elsődlegesen rendőrként vagyok jelen a darabban. Hiszek a színház varázsában, abban, hogy a művészet eszközeivel tudunk hatni a fiatalokra. Úgy látom, hogy ami igazán megmarad ebben a generációban vagy akár az idősebb korosztályban is, az az ehhez hasonló foglalkozások tanulsága. Korábban kísérleteztünk egy sokkal frontálisabb megközelítéssel is, amelynél a rendőrök egyfajta tanítói szerepben jelennek meg, de az, hogy végül a közönséghez közelebb, mellettük állva osztjuk meg a tapasztalatainkat, sokkal hatékonyabbnak bizonyult és számunkra is természetesebb – mondta a főhadnagy. Szerinte a színház tükröt mutat a nézőknek, egyfajta lehetőséget ad az elgondolkozásra. – Az sem hátrány, hogy a gyerekek így tanulságos, élvezhető tapasztalatokhoz jutnak.

A műsor megy tovább, Váróczi-Bakos Rita beszélt a Crash jövőjéről is.

– Kérésünkre a színház úgy állította össze a színpadképet, hogy az alkalmas legyen a „tájoltatásra”, azaz utaztatható legyen. Ezért minimalista díszlettel, négy színésszel bármilyen arra alkalmas helyszínen játszható a darab. Ez azért is fontos, mivel tavasszal indul a roadshow a vármegyében, Bajára, Kiskunhalasra, Kalocsára is elvisszük a színdarabot, hogy minél szélesebb körben ismertté váljon a kezdeményezés.

K. D.

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra