Válogatott járőrkutyák lesznek
Kutyakiválasztást tartottak a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) dunakeszi bázisán. Ezúttal főleg járőrmunkához kerestek négylábúakat. Madarász Zsolt főtörzszászlós, mesterkiképző és kollégái akár apró jelekből is meg tudják állapítani, hogy melyik kutya alkalmas a szolgálatra, és melyik nem.
A kiválasztás még a kutyaképzők munkája során is egy különösen fontos esemény, hiszen a szakembereknek felelős döntést kell hozniuk arról, mely állatokkal kezdik meg az éppen soros tanfolyamot. A ROKK dunakeszi bázisán egyévestől négyévesig várnak ilyenkor ebeket, különféle teszteknek, próbáknak vetik alá őket, s ha a kutya jól teljesít, akkor a rendőrséghez kerül.
– A kiválasztási eljárás mindig attól függ, milyen területhez kellenek kutyák, milyen szaktanfolyam indul éppen – mondja Madarász Zsolt főtörzszászlós, a ROKK kutyás mesterkiképzője, a kiválasztás vezetője. – Most éppen járőrkutyákat keresünk. Vannak olyan kutyavezetők, akik egy előképzést követően maguknak hoznak új kutyát. De vannak civilek is, akik úgy gondolják, hogy az ő kutyájuk megfelel majd a kiválasztási eljáráson, s ha valóban így van, akkor mi megvásároljuk tőlük az állatot. A beérkezéskor csinálunk egy adatfelvételt, a csip segítségével azonosítjuk a kutyákat, és ellenőrizzük, hogy minden szükséges oltást megkaptak-e. Ezután az állatorvos szemrevételezi őket, megnézi, hogy van-e rajtuk olyan elváltozás, amely miatt biztosan nem állítható szolgálatba. Ezt követően azt nézzük meg, hogy az állat milyen reakciót mutat a lövés hangjára, utána azt figyeljük meg, hogyan mozog egy épületben emberek között, szűk területen, csúszós helyen. Megnézzük azt is, hogy milyen az apportírozó munkában, eldobott labdákkal vizsgáljuk a keresőkészségét, majd ugyancsak a keresőkészségét figyeljük egy pincehelyiségben.
Ahogy Madarász Zsolt mondja: ennél a pontnál nagyjából el is dől a leendő keresőkutyák sorsa. A járőrkutyák azonban továbblépnek, és előbb egy dominanciatesztet végeznek velük, azt figyelve, hogyan viselkednek bizonyos helyzetekben civil személlyel szemben, majd elfogásokat kell bemutatniuk, és még egy bátorságpróbát is végre kell hajtaniuk, amelyben – ahogy a főtörzszászlós fogalmazott – megterhelik az idegrendszerüket. Ha a kutyáról bármely próbatétel során kiderül, hogy nem alkalmas a feladatra, a kiválasztás vezetői ezt jelzik a gazdájának, tulajdonosának, aki visszakapja az eb oltási könyvét, és számukra – legalábbis azon a napon – véget ért a kiválasztás. Ebből is kiderül: bizonyos alapfelkészítés nélkül kár is jelentkezni erre a megmérettetésre.
– Amelyik kutya a szakmai teszteken megfelel, részt vesz egy komoly állatorvosi ellenőrzésen is – folytatja Madarász Zsolt. – Megvizsgálják, megröntgenezik, és megnézik, nincs-e szívférgessége. Ha ezen is megfelel, akkor két eset lehetséges. Ha rendőr hoz előképzett kutyát, akkor a tanfolyam kezdetéig, pontosabban az azt megelőző megfigyelési időig nála maradhat, ha civil, akkor azonnal át is vesszük tőle. És hogy ez milyen érzés a civil gazdának? Láttam egy-két könnyes búcsút, de alapesetben a gazda már akkor eldöntötte, hogy megválik a kutyájától, amikor idehozta. Ha pedig megfelelt a teszteken, az néha öröm és bánat egyszerre.
T. Z.
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA