Védd magad online! – Az internet veszélyei gyerekekre

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Hatrészes sorozatunkban az internetes veszélyekre hívjuk fel a figyelmet, és tanácsokat adunk a biztonságos online jelenlétre.

Milyen veszélyek leselkednek a gyerekekre az interneten?


Az alfa generáció – a 2010 után születettek –, illetőleg az őket megelőző Z generáció tagjai beleszülettek az okoseszközök technológiájába, amelyek használata az elmúlt években szükségszerűvé is vált, de nemcsak számukra, hanem minden korosztály számára. Hasznossága mellett azonban komoly veszélyei is lehetnek az online világnak. Ilyen például, ha nem tudják bizonyos keretek között, biztonságosan használni úgy, hogy ne veszélyeztessék magukat, illetőleg ne sértsenek, bántsanak másokat sem. Ebben a felnőtteknek komoly felelősséget kell vállalniuk a példamutatással, bizonyos szabályok betartásával, betartatásával! Ha röviden kellene összefoglalni, akkor azt lehet mondani, hogy bizonyos kor alatt az internet használata egyáltalán nem ajánlott, vagy csak nagyon korlátozott mértékben és tartalommal. A közelmúlt távoktatási időszakában a kisiskolásoknak is napi szinten használniuk kellett a modern technológia eszközeit. Ezek alkalmazásakor pedig óhatatlan, hogy olyan felületekkel is találkozhatnak, amelyekre nincsenek felkészülve, nem az életkori sajátosságaiknak megfelelőek. Az idősebb korosztály tagjai pedig már a közösségi média felületeit (is) használva nemkívánatos tartalmakkal, veszélyes emberekkel is találkozhatnak (pedofilokkal, szexuális ragadozókkal), nem beszélve a cyberbullyingról. Az iskolai osztályközösségek élettere, a kapcsolatok egy része is átkerült az online térbe. A diákcsínynek gondolt cikizés itt hamar átcsaphat pl. internetes zaklatásba, de könnyen megvalósulhat egyéb, súlyosabb jogsértés is.

Mikortól ajánlott egy gyereknek saját profilt létrehozni az interneten?

A social media oldalakon a regisztráció alsó korhatára a 13. életév. A korhatárra vonatkozó feltételeket az egyes platformok a felhasználási feltételeikben részletezik is. A regisztráció során kérik az alkalmazókat a valós életkori adatok megadására, hiszen a szolgáltatók igyekeznek különös figyelemmel lenni a 13 és 18 év közötti felhasználókra. Kutatások alapján viszont elmondható, hogy sok fiatal már a korhatárt megelőzően fenn van ezeken az oldalakon, kontrollálatlanul.

 

Mit tehet a szülő azért, hogy a gyereke online is biztonságban legyen?

 

A kisebbeket érdemes szűrőszoftverrel, szülői felügyeleti alkalmazással/alkalmazásokkal védeni! Az idősebbeknél a szülő és a gyermek közötti bizalmi légkör kialakításának óriási szerepe van. Ismerjük a gyerekünket, tudjuk, hogy kik a barátai, beszélgessünk velük rendszeresen, és töltsünk velük minőségi időt a valós világban! Tudjuk, hogy mikor és milyen célból használja a gyerek az internetet! Ha azt tapasztaljuk, hogy feldúlt, szomorú, szokatlanul csendes, különösen figyeljünk rá, mert lehet, hogy a cyberbullying áldozata! A példamutatás fontosságát pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

 

M. Toronykőy Márta r. alezredes, osztályvezető

Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály

 

<< Vissza az előző oldalra