Védd magad online! – Visszaélés a személyazonossággal
Hatrészes sorozatunkban az internetes veszélyekre hívjuk fel a figyelmet, és tanácsokat adunk a biztonságos online jelenlétre.
Mit tehetünk, ha valaki az adatainkkal, képünkkel él vissza az interneten? Miért veszélyesek ezek?
A közösségi média felülete mára minden korosztály számára meghatározó, szinte nélkülözhetetlen tereppé vált. Sok barátunkkal, ismerősünkkel így tartjuk a kapcsolatot, osztunk meg információkat, személyes, érzékeny adatokat és fényképeket is. Arra nem mindenki gondol, hogy ezek gyakorlatilag a feltöltés pillanatától kezdve önálló életre kelnek, azaz nagy valószínűséggel ott maradnak valahol az internet rendszerében örökre. Ezeket pedig olyanok is láthatják, akik visszaélhetnek azzal, például: személyiséglopás áldozatai is lehetünk.
Hogyan tudjuk ezeket megelőzni, ha meg lehet?
Csak a legszükségesebb információkat osszuk meg magunkról, a beállítások résznél korlátozzuk, hogy ki milyen tartalmat tekinthet meg!
Milyen személyiségi jogok védik a felhasználót?
Ezeknek a platformoknak a többsége lehetőséget biztosít, hogy a felhasználók szükséges, indokolt esetben bejelentést tehessenek a jogsértő tartalmakról. Az oldalak moderátorai a bejelentéseket vizsgálják, és amennyiben indokolt, eltávolítják az adott tartalmat.
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.
M. Toronykőy Márta r. alezredes, osztályvezető
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály