Vendégek a határon

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Az Európai Unió külső határait nem- csak magyar határrendészek, hanem Európa egyik legelitebb rendőri egységének munkatársai, a Frontex vendégtisztjei is vigyázzák.

A Frontex műveleteket szervez, elemez, technikai eszközöket, vendégtiszteket delegál az Európai Unió külső határaira.

 

A Frontex vendégtisztjei a szó hagyományos értelmében mindennek nevezhetők, csak vendégnek nem. Vendéglátóik kemény teljesítményt várnak és kapnak tőlük.

 

– A vendégtisztek csak nevükben vendégek, nemzeti és nemzetközi jogszabályokban rögzített feltételekkel, jogokkal és kötelezettségekkel dolgoznak – ismerteti munkájukat Papp Péter Dániel őrnagy, a Szegedi Határrendészeti Kirendeltség helyi koordinátora. – Határrendészeti szolgálati feladat ellátása során hivatalos személynek minősülnek, akárcsak a magyar rendőrök. Országuk egyenruháját és a Frontex karszalagját viselik, határrendészeti feladatokban intézkedésre jogosultak, járőrszolgálatban kényszerítő eszközöket alkalmazhatnak. Évente több összehangolt műveletben vesznek részt, migráns csoportok, embercsempészek felderítésében, elfogásában, lopott gépjárművek és hamis okmányok felfedésében és számos más szolgálati feladatban. A nemzetközi együttműködés megkerülhetetlen, a schengeni határ külső magyar szakaszára komoly nyomás nehezedik. Jelenleg osztrák és német vendégtisztek dolgoznak nálunk, de jártak már itt spanyol, olasz, portugál, román zsaruk is. Létszámuk és nevük minősített adat, legyen elég annyi, valamennyien tapasztalt kutyavezetők, járőrök, okmány- és gépjárműszakértők. A szakmai felkészültségük mellett komoly támogatást jelentenek számunkra azok a technikai eszközök, melyeket magukkal hoznak.

 


Papp Péter Dániel őrnagy

 

A Frontex-tisztek a közismert mobil hőkamerák mellett olyan berendezésekkel is rendelkeznek, mint például a szívdobbanásmérő. A készüléknek jelenleg nincs ellenfele, a határsértőt szívének rezgéshullámai buktatják le, kijátszhatatlan. A vendégtisztek gyanús jármű, okmány, személy ellenőrzésére közvetlenül léphetnek kapcsolatba saját államuk adatbázisaival. Előfordult, hogy a lopott autó a nemzetközi körözési rendszerben ugyan még nem szerepelt, a vendégtiszt azonban az adatokat ellenőrizve megtudta, tulajdonosa a lekérdezést megelőző percekben jelentette be 500 kilométerrel távolabb, hogy eltűnt. A vendégtisztek több, lopott holmival megrakott szállítmányt kiszúrtak már, az országukban kiadott iratok hamisítványainak lebuktatásában pedig érthetően ők a legjobbak.

 

– Viccesen hangzik, de nagyon komoly tartalmú állítás, hogy az úgynevezett „schengeni olimpiát” a zöldhatáron Szeged nyerte – folytatja Papp őrnagy. – 2004-ben – a kirendeltség létrehozásának évében – 37 illegális határsértőt fogtunk, a tavalyi adatok több mint 17 ezer migránsról tanúskodnak, és idén sem csökkent számottevően a forgalom a tilosban. A határsértők elfogása mellett a vendégtisztek segítenek saját állampolgáraik ügyes-bajos dolgaiban, gyorsabban tudnak pótoltatni egy elveszett, otthon hagyott okmányt. Egyikük szabadnapján életet mentett, egy hídról leugró öngyilkosjelölt után nyúlt, két percig tartotta a Tisza fölött, mire megérkezett a segítség. Másikuk a magyar zöldhatáron fülelt le egy határsértőt, akiről kiderült, tavaly a görög határon egyszer már elfogta.

 

Az unió görögországi határán egy szegedi határrendész, Olasz Imre főtörzsőrmester szolgált vendég szakértőként:

– A görög határ ugyanolyan problémás, mint a magyar, a szigetekre százával érkeznek a menekültek a legkülönfélébb lélekvesztőkön. A menekülteket hatalmas, zsúfolt táborokban helyezik el, ahol az idegenrendészeti, menekültügyi eljárás lefolytatását várják. Menekültstátuszt ma már nem osztogatnak csak úgy az unió tagállamai, például tavaly Németországban közel 20 ezer kérelemből alig tízet találtak indokoltnak.

 

Hazánkban az a rendőr lehet Frontex-tiszt, akinek legalább három év szakmai, határrendészeti tapasztalata van, megfelel a speciális szakmai felmérésen, továbbá írásban és szóban is jól kommunikál angolul. Nem árt, ha ismer még egy nyelvet, az arab–afrikai országokban használt franciát vagy egy szláv, illetve közép-ázsiai nyelvet. Komoly a rosta, a Frontex-csapat erősen motivált, felkészült gárda. Aki megkapja az ügynökség világoskék, speciális karjelzését, Európa egyik legelitebb rendőri egységéhez tartozik. V. A. Fotó: S. m., FRONTEX

 

***

 

Frontex

Az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökséget 2004. november 25-én állították föl. Az ügynökség a tagállamok közötti operatív szintű együttműködést hangolja össze a külső határok területén. Támogatást nyújt a tagállamoknak a nemzeti határőrök kiképzésében, illetve a közös képzési szabványok kialakításában. Segíti a tagállamokat a külső határokon felmerülő magas technikai és operatív támogatást igénylő helyzetekben, biztosítja a szükséges támogatást a közös visszatérítési műveletek során, növelve ezzel az EU határainak biztonságát.

<< Vissza az előző oldalra