Zsaru-vélemény: Vigyázat, csalok!

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Néhány éve eldugult a lefolyócső, ki kellett hívni a duguláselhárítókat. Hárman érkeztek, csupa értelmes tekintetű, kulturált fiatalember, mint kiderült, valamennyien egyetemisták voltak. Ha jól emlékszem, valamiféle polinomok szorzattá alakításáról beszélgettek.

Ebbe mi nemigen szóltunk bele, tekintve, hogy fogalmunk sem volt arról, hogy kik vagy mik a polinomok, valamint azt sem tudtuk, hogy szorzattá alakítani azokat rendes dolog vagy direkte kiszúrás. Viszont mindeközben a csőgörény is szépen haladt előre, a lefolyó rövidesen tiszta lett, mi pedig egy csinos összeggel szegényebbek. De legalább a munka el lett végezve. Mostanában nincs ez mindig így.

Az interneten álszakik hirdetik magukat, olyanok, akik ugyancsak értenek a matematikához, főleg akkor, amikor egy kontár módon elvégzett vagy el sem végzett szolgáltatásért el kell kérni a munkadíjat, majd azt megszorozni kettővel, a kapott számot meg négyzetre emelni. Olyan magas összegek röpködnek a levegőben, amilyenek tényleg csak matekpéldákban fordulnak elő, a munka minősége azonban sok esetben borzalmasan alacsony.

Néhány napja Tolna vármegyéből érkezett a hír, hogy valaki a hűtőjét szerette volna megjavíttatni, online hirdetést adott fel, így keresett szerelőt. Jelentkezett aztán egy mester, aki előre utalást kért. A megadott bankszámlaszám és a hozzá tartozó név alapján nem gyanakodott a megrendelő, ezért elutalta a kért összeget. Ezután következett a csavar. Egy másik ismeretlen, a „könyvelő” egy utalási hibára hivatkozva többször megismételtette a tranzakciót, mígnem másfél millió forintot meghaladó összeget csalt ki az ügyféltől. A másik áldozatot egy álkéményseprő csapta be, aki 750 ezer forintért nem csinált semmit. És igen: akadt álduguláselhárító is, aki szerény összegért vállalta a munkát, érkezett aztán egy több mint félmilliós számla. Kisebb kötetre valót említhetnénk az álszakik rémtetteiből, megemlítve azt, hogy ma már a szakmai oldalakon is felbukkannak, nem árt tehát különösen óvatosnak lennünk. Nézzünk utána, kivel szeretnénk a munkát elvégeztetni, némi segítséget nyújt, ha ismerősünk ajánlja, vagy ha az internetes keresésből kiderül: valóban szakemberrel állunk szemben. Különben kétszer fizetjük meg a kontárok és a csalók munkáját. Akik – ha nem is a polinomokat, de – a munkadíjat gyakran alakítják szorzattá, emelik négyzetre, miközben sohasem mondják azt, amit annak idején Rodolfo, a híres bűvész: vigyázat, csalok!

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: ILLUSZTRÁCIÓ

<< Vissza az előző oldalra