Zsarupár: Tiszteletbeli őrmestereket nevelnek

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Pár év különbséggel ugyanarra a kapitányságra szereltek fel az iskola befejezését követően. A kollégáik boronálták össze őket több mint tíz évvel ezelőtt. Enikő és Péter azóta már házasok gyermekeik, a hatéves Áron és a kétesztendős Ágota pedig tiszteletbeli őrmesterek.

Bár egymástól távol, mégis ugyanazon az úton haladtak a hivatásuk felé. Preisler Péter főtörzsőrmester Nógrád, Preisler-Szabó Enikő főtörzsőrmester pedig Szabolcs megyében járt középiskolába. Mindketten belügyi fakultációra jártak, majd ebből is érettségiztek. Péter a Miskolci, Enikő pedig az Adyligeti Rendészeti Szakközépiskolában tanult tovább.

Péter az iskola befejezését követően, 2009-ben szerelt fel járőrként a XXI. Kerületi Rendőrkapitányságra, majd két évvel később Enikő pályája is ott indult járőrként. Közös történetük ekkor kezdődött.

– 2011 augusztus elején kerültem Csepelre, és a hónap végére már össze is jöttünk Péterrel. Ebben nagy szerepe volt a kollégáknak, akik igyekeztek összeboronálni minket, ami sikerült is – meséli mosolyogva Enikő. – Bár mindketten egy kapitányságon szolgáltunk, soha nem adtunk közösen szolgálatot. Péter a szüleimet körülbelül két hónappal később ismerte meg, nem éppen ideális körülmények között. Szolgálatban voltam, és a kollégámmal egy baleset helyszínére siettünk. Egy autó sofőrje az egyik kereszteződésnél nem adta meg az elsőbbséget, és nekünk ütközött. Azonnal kórházba szállítottak minket, engem agyrázkódással 24 órára bent tartottak, kollégám súlyosabb sérüléseket szenvedett.

– Aznap épp nem voltam szolgálatban, amikor felhívtak, hogy Enikő balesetet szenvedett – veszi át a szót Péter. – Azonnal a Honvédkórházba siettem. Ezután nekem kellett értesítenem a szüleit és a testvérét, akiket addig nem is ismertem. Úgy hívtam fel őket, hogy „Szeretnék bemutatkozni, én vagyok Enikő párja, de van egy rossz hírem…”

Néhány évvel később Péter a X. Kerületi Rendőrkapitányságra került bűnügyi segédelőadóként, majd megbízott, végül kinevezett vizsgáló lett. Enikő pedig a Budapesti Rendőr-főkapitányság tevékenységirányítási központjában dolgozott tovább ügyeletesként.

– Vagyon elleni bűncselekményekkel, minősített testi sértésekkel, kiskorúak veszélyeztetésével foglalkozunk – mondja Péter. – A vizsgálatba bevonjuk a társszerveket is. Mindig pozitívumként élem meg, ha sikerül elfogni egy tolvajt, és a sértettnek visszaadjuk az értékeit. Egyszer páldául egy idős nőtől ellopták a telefonját, a pénzét és az ékszereit. Kiderült, hogy a saját fia követte el a bűntényt. A készüléket megtaláltuk, és a sértett visszakapta. Többször előfordul, hogy szülőket kell meghallgatnom egy ügyben, és a gyereküket nem tudják hová tenni, ezért őt is hozzák magukkal. Amióta édesapa vagyok, engem is sokkal érzékenyebben érint, ha gyerekről van szó. Amikor a szülők kicsikkel érkeznek hozzám, a lehetőségekhez képest próbálok nekik olyan légkört kialakítani az irodában, hogy ne érezzék a feszültséget, amíg a szüleikkel nehéz témákról beszélünk. Egyik alkalommal egy kislány jött az édesanyjával. Amíg az asszonnyal beszéltem, a gyereket a másik asztalhoz ültettem. Miután befejeztem a kihallgatást, a kislány átnyújtott nekem egy rajzot, amit nekem készített közben. Szívbe markoló volt. A mai napig megvan!

Enikő ügyeletesként azokat a segélyhívásokat fogadja, amelyek rendőri intézkedést igényélnek. Munkája fontos része, hogy megtalálja a közös hangot a bejelentőkkel, és a lehető legtöbb információt megtudja. Egyik intézkedése után főkapitányi jutalmat kapott.

– Öngyilkossági szándékról érkezett bejelentés – idézi fel Enikő. – Egy férfi akart véget vetni az életének. Miközben telefonon tartottam vele a kapcsolatot, kiderítettem a párja elérhetőségét. Ebben az intézkedésben összedolgoztunk egyik ügyeletes kollégámmal és az ügyeletvezetővel, akitől megtudtam, hogy a férfi éles fegyvert tart magánál. Közben értesítettem a társszerveket, amelyeknek az egységei kivonultak a házhoz. A Terrorelhárítási Központ lezárta a környéket, és felkészült a tárgyalásra, majd a behatolásra. Erre azonban nem került sor, mert sikerült annyira megnyugtatnom a férfit telefonon keresztül, hogy önként kilépett a házból, és szerencsére nem esett senkinek bántódása.

Enikő és Péter 2017-ben házasodtak össze. Két gyermekük született, Áron és Ágota, akiket néhány évvel ezelőtt Terdik Tamás vezérőrnagy, Budapest rendőrfőkapitánya tiszteletbeli őrmesterré fogadott.

Áron nagyon büszke rá, sokszor meséli óvódás társainak, hogyan kapta meg a kinevezését. A játékai nagy része is rendőrautókból áll. Már most készül arra, hogy egyszer majd szülei nyomdokaiba lép, és ő is magára ölti az egyenruhát.

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA

zsarupár

 

<< Vissza az előző oldalra