Gyermekszállítás kerékpáron
Hasznos tanácsok a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányságtól a gyerekek biciklin szállításával kapcsolatban.
Több kisgyermekes család körében kedvelt program a közös kerékpározás. Vannak, akik még a nyaralás ideje alatt sem hanyagolják a kétkerekűt, ezért magukkal viszik kerékpárjaikat, esetleg a helyben bérlést választják. Az önállóan nem közlekedő gyermek biciklivel csak úgy tud menni egy ilyen túrára, ha szállítják. Fontos tisztában lenni azzal, hogy kétkerekű kerékpáron egy 16 év feletti személy szállíthat egy 10 évnél fiatalabb gyermeket gyerekülésben.
A hagyományos gyerekülések közül létezik hátra, illetve előre szerelhető. A hátra szerelhető ülések közül érdemes olyat választani, melynek állítható a lábtartója és egy pánttal rögzíteni lehet a bokát, így a gyerek nem növi ki gyorsan és a küllő sem kapja be menet közben a lábát. Célszerű dönthető ülést választani, oldalsó fejtámasszal és kapaszkodóval, mert ha menet közben a gyerkőc elbóbiskol, megóvjuk attól, hogy előre bukjon a feje és esetleg gerincsérülése legyen. A hátsó gyermeküléseknél előírás a háttámla és a rögzítőszíj. Ezek általában 22 kg testsúlyig használhatók. Másik fontos kritérium a kerékpáros ülésekkel kapcsolatban, hogy a benne ülő gyermek a vezetőt a kilátásban és a vezetésben ne akadályozza, illetve a kerékpár világító és jelző berendezéseit ne takarja. Nem kötelező ugyan, de ajánlott a szülőnek és a gyermeknek is védősisakot viselni és rossz idő esetére esővédőt vinni magukkal.
Az előre szerelhető gyermekülések közül az előrenyúló lábtartós változat a praktikusabb, hiszen a csemete nem tud a lábaival kalimpálni, menet közben nézelődhet, a szülő jobban tud vele kommunikálni, sőt a súly eloszlása is ideálisabb, mint a hátulra szerelhető verzióknál.
Javasoljuk, hogy először ne a sűrű forgalomban, hanem egy kevésbé forgalmas útszakaszon próbálják ki a gyermekszállítást!
…hogy mindenki hazaérjen!