Az őszi utak veszélyei
A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság az évszakváltozás miatt megváltozott időjárási viszonyokra, a biztonságos közlekedésre hívja fel a figyelmet.
Fontos, hogy a járművezetők próbáljanak meg alkalmazkodni a megváltozott látási-, és útviszonyokhoz, különös tekintettel az esetleges ködös, esős időjárásra. A mérsékelt látási körülmények mellett minden esetben használják az autó világítását, mert így a biztonságosabb a látás és a láthatóság is. Nagyobb követési távolság tartásával megelőzhetők az erre az időszakra leginkább jellemző balesetek. Lassabb, körültekintőbb, előrelátóbb vezetéssel meg lehet előzni a gyalogos baleseteket. Ebben az időszakban fokozott figyelemmel kell lenni az iskolák, buszmegállók környékén esetleg figyelmetlenül az úttestre lépő gyalogosokra.
Az évszakkal együtt járó változások jelentős hatást gyakorolnak a közúti közlekedésre is, hiszen kedvezőtlenebbé válnak az út-, az időjárási és a látási viszonyok. Ezek a változások jelentik az őszi közlekedés speciális veszélyeit, melyekkel a biztonságunk, valamint testi épségünk és egészségünk megőrzése érdekében minden közlekedőnek tisztában kell lennie.
Az ősz beköszöntével az úttestre lehullott falevelek jelentős közlekedésbiztonsági kockázatot jelenthetnek, különösen akkor, ha a reggeli pára és köd, illetve eső, vagy más csapadék miatt azok átnedvesednek. A nedves falevelek következtében az úttest akár olyan csúszóssá is válhat, mint ha jég borítaná be. A veszély másik oldala, hogy a falevelek eltakarhatják a közúti jelzéseket, továbbá elfedhetik a burkolat esetleges hiányosságait, közöttük a mély kátyúkat is.
Ügyeljünk a vadveszélyre! Ősszel gyakrabban következnek be úgynevezett vadelütések, ezért óvatosabban és körültekintőbben közlekedjünk olyan útszakaszokon, ahol vadon élő állatok megjelenésére számolnunk lehet.
A fokozott óvatosság különösen hajnalban és alkonyatkor indokolt. Amennyiben haladásunk során az út környezetében vadállatot észlelünk, vagy korábban ott áthaladó állatot láttunk, mindenképpen lassítsunk le, hiszen ezek az állatok általában nem egyedül, hanem csoportosan mozognak.
…hogy mindenki hazaérjen!