Kapitányságriport: Nyugodt helységekre vigyáznak

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Rétság Nógrád vármegyében található. A járás 25, többségében kisebb településből áll. A térség egyik turisztikai központja Bánk, ahova a tó és különféle rendezvények vonzzák a turistákat. Az idei fesztiválra is több ezren látogattak el. Bemutatjuk a Rétsági Rendőrkapitányság tevékenységét.

A város komoly katonai hagyományokkal rendelkezett már az 1800-as években is. A lakosság a honvédség megszűnése után lecsökkent. A határ közelsége és az egyre bővülő beruházások miatt magas a külföldi munkavállalók aránya, szlovákok, ukránok, mongolok, kirgizek, kazahok dolgoznak, de indiai tulajdonban lévő vállalat is van a településen.

A rendőrkapitányság a 2-es főút mellett, a város déli részén található, épületei közül az egyik korábban vámépületként funkcionált.

Tánczos Miklós ezredes 2020 óta vezeti a Rétsági Rendőrkapitányságot. A határőséghez szerelt fel 1981-ben, és ugyanebben az évben kezdte meg az egyetemet. Külföldön tanult, majd 1984-ben lett hivatásos,1986-ban tiszt. 1996-ban az akkor létrejövő Országos Rendőr-főkapitányság Központi Bűnüldözési Igazgatóság szervezett bűnözés elleni főosztály operatív tisztje lett. Később, 2001-ben került Ukrajnába belügyi összekötőként. 2007-től a Nemzeti Védelmi Szolgálat, illetve jogelődje főosztályvezető-helyettese, majd főosztályvezetője lett.

Tánczos Miklós ezredes
Tánczos Miklós ezredes

– A Rétsági járásban nincsenek kifejezetten problémás települések – meséli Tánczos Miklós ezredes. – A vagyon elleni bűncselekmények mellett leginkább famíliák egymás közötti viszálya és a családon belüli viták miatt intézkednek a kollégák. Nyugodt helységek, ahol az emberek jó közösséget alkotva békében élnek egymás mellett. Az online térben elkövetett csalások azonban Rétságot sem kímélték, sokan esnek áldozatul ezeknek az internetes csalásoknak. Ezeket az eseteket közösen dolgozzuk fel más rendőrkapitányságokkal, társszervekkel. A migráció is gyakran okoz gondot. Az embercsempészek az országon áthaladva észak felé, Szlovákiába tartanak. A gyanús járműveket megpróbáljuk feltartóztatni, és intézkedni járművezetőik ellen. Sajnos az esetek többségében nem állnak meg a rendőri jelzésekre, amiből időnként baleset keletkezik. Megesett már, hogy 150 km/h-s sebességgel száguldoztak végig az embercsempészek lakott településen. A lakosokkal nagyon jó a kapcsolatunk, sok jó visszajelzést kapunk. Együttműködünk a polgárőrökkel is. A pandémiás időszakban naponta látogatták kollégáink a karanténban lévőket és az idősebbeket, akiknek akkor az egyedüli kapcsolatuk a világgal a rendőrök voltak. Megpróbálunk rájuk jobban odafigyelni máskor is, télen például nézik a kollégák, hogy melyik kémények füstölnek, de főleg azt, melyikek nem. Ha valaki segítségre szorul, jelezzük az önkormányzatnak.

Körmöndi Bernadett alezredes egy hónapja vezeti a rendészeti osztályt. Közel 27 éve áll szolgálatban. Az iskola elvégzése után, 1996-ban a Gyömrői Rendőrőrsre szerelt fel, ahol 14 évet töltött járőr, járőrvezető beosztásban. Közben elvégezte a főiskolát. A Monori Rendőrkapitányságra került ügyeletes tisztként, később hivatalvezetőként látott el szolgálatot. Ezt követően a Maglódi, majd a Vecsési Rendőrőrs parancsnoka lett. Mielőtt a Rétsági Rendőrkapitányságra került, négy hónapot töltött a Gyömrői Rendőrőrsön parancsnokhelyettesként.

– Utoljára 25 évvel ezelőtt jártam Rétságon, a párommal voltunk nyaralni – mondja Körmöndi Bernadett. – Soha nem gondoltam volna, hogy valaha itt fogok szolgálni. Minden nagyon új volt, és folyamatosan ismerkedem a környezettel, az emberekkel. Szerencsés vagyok, mert nagyon jó a csapat, mindenki nagyon segítőkész. A városban kamerarendszert építettek ki, ami hatalmas segítség. A körzeti megbízottak már régóta itt szolgálnak, nagy tapasztalatot szereztek. Személyismeretük sokszor segíti a bűnügyes kollégákat. A közlekedésrendészeti területen van még teendőnk, sokszor fordul elő, hogy eltiltás hatálya alatt vezetnek, ami veszélyforrás lehet, könnyen okozhatnak balesetet. Visszatartó erő, hogy már bűncselekménynek számít, így gyorsított eljárásban tárgyalják ezeket az eseteket. Nyáron feladatunk a rendezvénybiztosítás is, járőrszolgálatot is ellátunk a szlovák kollégákkal.

Sinkó Márk törzszászlós, körzeti megbízotti csoportvezetőt és Szakal Tamás őrmester, járőrvezetőt kísértük el a szolgálatba. Nyugodt napnak néztek elébe. A járőröktől megtudtuk, hogy előfordul, hetekig nem történik jelentős esemény.

– Ritkán van háromnál több küldés egy nap – magyarázza a törzszászlós. – Általában álló ellenőrzést végzünk, emellett pedig a kisebb településekre is odafigyelünk. Főleg családon belüli viták fordulnak elő, és ritkán van szükség rendőrre, általában megoldják egymás között.

A járőrök az áthaladó forgalmat figyelik. Az egyik személyautót megállítják. A sofőr mobiltelefont használt, ezért 10 ezer forint helyszíni bírságot és három büntetőpontot kap. Pár perccel később a rendőrök újabb kocsit állítanak meg. Ezúttal az elöl ülő utas nem használta a biztonsági övet. Vele szemben is intézkednek a zsaruk. Miközben az őrmester az utas adatait veszi fel, megkérdezi tőle, hogy miért nem kötötte be magát. Erre azt a választ kapja: „A haverom meghívott egy fröccsre, aminek annyira megörültem, hogy megfeledkeztem a biztonsági övről.”

A szolgálat ezután nyugodtan telt egészen délutánig, amikor a rendőrök riasztást kaptak: egy román hatósági jelzéssel ellátott Ford kistehergépkocsi halad Rétság irányába, amely valószínűleg illegális határátlépőket szállít. Amikor a zsaruk észrevették az autót, utánaindultak. A kocsi ezután megállt egy benzinkútnál.

– A járműben két román férfi ült elöl, akik azt állították, hogy munkásokat visznek Szlovákiába dolgozni – mondta Sinkó Márk. – Az autó tetején még létra is volt, valóban úgy nézett ki, mintha munkára mentek volna. Amikor benéztünk a gépjárműbe, négy férfi ült a hátsó ülésen, szintén munkásruhában. Elkértük az irataikat, de azt mondták, otthon hagyták. Ekkor a csomagtér ajtaját résnyire nyitottuk, és megláttuk, hogy többen is ülnek benn. Erősítést hívtunk. A kocsiban, mint kiderült, még 15 szír állampolgár utazott, akik sem személyazonosságukat, sem magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét nem tudták hitelt érdemlően igazolni. Egy nyugodt napon is előfordulhatnak ilyen esetek!

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA

<< Vissza az előző oldalra